Ad: O krištáľových plesoch a perníkových chalúpkach

Autor: Matúš Benža | 23.3.2011 o 18:28 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  2001x

Pred niekoľkými týždňami som napísal blog o Krištáľovom plese Slovenského národného divadla. Článok bol zobrazený vyše 3000 krát a skoro 200 ľudí ho zdieľalo na Facebooku. Celkom ma potešilo, že aspoň hŕstke ľudí nie je diane v SND ukradnuté  a že diskusia o poslaní a víziách našej prvej divadelnej scény je určite na mieste. Veľa ľudí ma pochválilo za odvahu i dobre sformulovaný názor, nejaká väčšia a hlavne vecnejšia diskusia sa však neodohrala. Diskusné príspevky sa väčšinou obmedzujú len na mávanie paragrafmi, selektívne prekrúcanie faktov a pranie špinavej bielizne spoza kulís...

Postavené nahlavu...Postavené nahlavu...

O paragrafoch a anonymnej diskusii...

Priznám sa, že ma celkom zaskočilo, že sa včera večer objavila v mojej schránke správa, že užívateľ Sergej Rachmaninov, zanechal príspevok v diskusii k článku "O krištáľových plesoch a perníkových chalúpkach". Diskusia teda ešte neumrela, umrel však jej etický rozmer. Myslím si, že by bola škoda, keby mnohé z výrokov a argumentov ostali "pochované" v hĺbkach diskusného fóra a nedostali sa tak do pozornosti širšieho okruhu ľudí.

Vážený pán Rachmaninov, dňa 22. marca 2011 ste reagovali na tento príspevok užívateľa dino13:

Ahoj Matúško, aj keď mám smiešny nick, ale chcel som ťa len pozdravit a zapriať všetko dobré v škole a povedať ti, že stále, aj keď nie si zamestnancom SND, doň vidíš lepšie ako celá východoslovenská baletná spoločnosť zvaná Ondrej Šoth... Je len smutné, že ľudia mimo divadla, nemôžu nazrieť cez klúčovú dierku, aby videli to, čo mi už od 1. mája vieme... Vďaka ešte raz za naozaj trefný a vecný článok... A.Sz.

Vaša pomerne agitovaná reakcia začala nasledovným spôsobom:

Vážený pán Szabo, Vaše povrchné hodnotenie je opäť znôškou nedoceneného umelca, ktorý chce byť za každú cenu proti. Ak ste taký morálny a principiálny, stačilo odmietnuť účinkovať na plese, nie diskutovať pod cudzým nickom, s jasnými inicialami a bez akýchkoľvek vecných argumentov ohovárať vedenie SND. Apropo, ohováranie je dnes podľa paragrafu 206 trestným činom, ale to len ako odbočka, keby ste si neuvedomili dôsledky vášho konania.

Vždy spozorniem, keď sa niekto začne ohánať paragrafmi a trestnými činmi. Nie som vyštudovaný právnik, ale dovolím si tvrdiť, že určité právne povedomie mám a na čo mi nestačí sedliacky rozum a všeobecný rozhľad, na to existuje Zbierka zákonov alebo automatizovaný systém právnych informácií JASPI. Vyhrážate sa pánovi Szabovi zlým paragrafom citovaným z už neplatného zákona, navyše úplne bezdôvodne.

Ohováranie je trestným činom podľa §373 Trestného zákona (č. 300/2005 Z.z.): "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky" [Zdroj]. Dominevam sa, že vyjadrenie pána Szaba o "východoslovenskej baletnej spoločnosti Ondreja Šotha" nie je ani údajom nepravdivým, ani údajom, ktorý by mohol ohroziť výžnosť Ondreja Šotha u spoluobčanov, ani mu spôsobiť vážnu ujmu. Dáva mi zapravdu aj výklad JUDr. Jozefa Nováka.

Fakt, že niekto, kto nesúhlasí so smerovaním jednej z národných kultúrnych inštúcií alebo si dovolí kritizovať jej vedenie, je okamžite označený za nedoceneného umelca, skrachovanca alebo neprajníka a je mu vyhrážené trestným oznámením, hraničí s praktikami hodnými totalitných režimov...

Stačilo otvorene prezentovať svoj názor, nie v anonymnej diskusii, a opäť pripomínam, s iniciálami.[...] Mňa len jednoducho mrzí, ak zamestnanec divadla nemá gule odprezentovať svoj názor na fóre vhodnejšom ako blog SME, ale takouto formou protestuje proti vedeniu SND. [...] Ako vravím, jednoduchšie je nadávať pri pive alebo na blogu. Špecifikum drvivej väčšiny populácie tejto krajiny.

Prekáža vám "anonymita" diskusných príspevkov. Pri klinutí na profil používateľa dino13 zistíte, že tam má uvedené meno aj priezvisko. Aká je to teda anonymita? Vodu kážete a víno pijete, ani pod jeden zo svojich príspevkov ste sa nepodpísali. Toľko k vašim slovám o odvahe verejne prezentovať vlastný názor.

Taktiež Vám vadí forma diskusie - blogovanie je pod vašu úroveň a podľa všetkého i pod úroveň SND. Akú vhodnejšiu formu by ste odporučili? Namaľujeme si transparent a postavíme sa na Pribinovu 17? Objednáme sa na audienciu u pána generálneho riaditeľa? Alebo si budeme naše názory šíriť formou strojom písnaých samizdatov? Diskusiu na verejnom fóre považujete predsa za absolútne nevhodnú!

Verím v to, že práve vy budete mať tie "gule" a najbližšie, keď pána Szaba stretnete cestou z obeda, tak mu svoj názor na jeho príspevok poviete aj do očí...

O osobnostiach a o prioritách...

Nikto nespochybňuje fakt, že hostia plesu: Anna Netrebko, Erwin Schrott, José Cura alebo Vladimír Malachov sú naozaj osobnosti svetového formátu. V mojom predošlom blogu nepadla ani zmienka o dramaturgii večera ako takého.  Preto mi nevkladajte do úst slová, ktoré som nikdy nevyriekol. Problém som mal s plesom ako takým a s jeho prezentáciou smerom k divákom SND.

Pripomeňme si opäť zákon č. 385/1997 Z.z. o Slovenskom národnom divadle a tiež jeho zriaďovaciu listinu. Poslaním SND je, okrem iného, aj rozvíjanie národnej divadlenej kultúry a jej prezentácia v zahraničí, umelecká príprava a verejné predvádzanie dramatických, hudobno-dramatických a tanečných diel a vyvíjanie ďalších významných kultúrnych aktivít. Prioritou SND, ako príspevkovej organizácie MK SR, by malo byť produkovanie kvalitných inscenácií, diel s hodnotou, ktorá bude dostupná čo najširšiemu publiku. V situácii, keď divadlo zrušilo dve premiéry z úsporných dôvodov, nie je organizovanie opulentného plesu práve najšťastnejšou aktivitou.

Kritika svrkávajúceho sa plánu premiér z radov operných kritikov a teoretikov (Mojžišová, Unger, Zvara) je preto na mieste. Opäť však máte problém s akoukoľvek negatívnou zmienkou voči SND a spochybňujete kredibilitu týchto ľudí pomerne zvláštnym spôsobom:

Ak glorifikujete odborníčku Mojžišovú, spýtajte sa prosím na katedre Hudobnej vedy, prečo odmietol profesor Burlas prísť na obhajoby jej dizertačnej práce. Možno keď sa dozviete odpoveď, vyjasní vám to obzory. Teda aspoň jeden.

Detaily z obhajoby dizertačnej práce pani Mojžišovej ma naozaj nezaujímajú. Ak mala alebo má nejaký osobný problém s pánom Burlasom, je to ich záležitosť. Faktom je, že pani Mojžišová píše operné recenzie pre jeden z najväčších slovenských denníkov, tým pádom nemám dôvod spochybňovať jej schopnosť kriticky zhodnotiť situáciu v SND. Sťažujete sa na invektívy a tón diskusie. Ste to práve vy, kto namiesto argumentov vyťahuje, s témou nesúvisiace, osobné urážky (ako napr. alúzia na ochorenie Mária Radačovského).

O peniazoch...

Vedenie divadla povedalo, že podujatie bolo financované výhradne s peňazí sponzorov. Toto je priznané aj v pôvodnom blogu. Ak je to naozaj pravda, všetka česť. Keďže SND je príspevkovou organizáciou štátu financovanou z peňazí daňových poplatníkov a podujatie nebolo financované zo štátnych peňazí, tak divadlo by nemalo mať problém verejnosti zložiť účet za Krištáľový ples.

SND by malo zverejniť koľko divákov bolo prítomných v divadle počas plesu; koľkí z nich si lístok zakúpili, koľko lístkov bolo rozdaných protokolu alebo sponzorom a aká bola tržba z podujatia. SND by tiež mohlo vyčísliť náklady súvisiace s podujatím, ako napr. energie, oblužný personál, amortizácia a vklad zamestnancov, ktorí sa na podujatí podielali. Predpokladám, že tieto služby SND poskytlo pro bono ako spoluorganizátor podujatia. A všetko sú to služby, ktoré sa dajú finančne oceniť. Dá sa oceniť aj verejná prezentácia SND v médiách, ohlasy z tlače a v neposlednom rade svoju, i keď efemérnu hodnotu, má aj obohatenie slovenskej divadelnej kultúry o možnosť vidieť hviezdy svetového operného neba. Divadlo by sa tiež mohlo pochváliť s koľkými sponzormi, ktorí podporili ples už rokuje aj o podpore inscenácií, ktoré by mali byť pre SND prioritou.

O intrigách...

Skutočne nechápem z akého titulu hodnotíte súčasnú situáciu, intrigy (ktoré pre mňa nie sú argumentmi) považujete za fakty a predkladáte ich ako určitý nemenný status.

Buďme úprimní, v divadlách sa vždy intrigovalo. Vždy sa nájdu umelkyne, ktoré budú alternantkám kradnúť kostýmy alebo zamykať rekvizity. V SND som pracoval dva roky, zažil som troch generálnych riaditeľov a intrigovanie v administratívnych zložkách som zažil na vlastnej koži. A nikdy to nebolo vypuklejšie ako počas výmeny riaditeľov a vlny veľkého prepúšťania "starých" ľudí. V divadle zavládla paranoja, akú si dokáže len málokto predsaviť - výborne ju zachytáva napr. rozhlasová hra, tiež "odídeného" dramaturga Činohry SND, Petra Pavlaca Odkaz pre syna.

Ľudia sa zrazu rozdelili na dobrých a zlých, nových a starých, loajálnych a neloajálnych, kolaborantov a diverzantov. Milé panie mi dávali "dobre mienené rady" ako sa mám správať, nič nehovoriť, nič nerobiť, nezakladať tajné spolky a ako mi potom bude dobre - lebo sa so mnou "počíta". To,  kto s kým chodí na obedy sa riešilo div nie na úrovni generálneho riaditeľa. Ak vás videli obedovať s niekým, kto dostal týždeň pred vami padáka - dostali ste priateľsky mienenú radu, aby ste to vo vlastnom záujme radšej nerobili. V takomto prostredí sa pluralita názorov a otvorené diskutovanie o problémoch nepestuje.

Pán Rachmaninov, myslím, že už som strávil odpoveďami na vaše arogantné komentáre priveľa drahocenného času. Vedzte len jedno, že za dva roky svojho pôsobenia v SND som odviedol kus poctivej práce, na ktorú som hrdý a z divadla som odchádzal so vztýčenou hlavou a s čistým svedomím.

Pod svoj názor sa podpísať nebojím, narozdiel od vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?