Každá párty sa raz skončí...

Autor: Matúš Benža | 10.2.2011 o 20:40 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  2130x

Jej prvý manžel mal 16, ten druhý 89. Jej búrlivý život bol ako vystrihnutý z mydlovej opery: umelé prsia, fotografovanie pre Playboy, striptízové kluby, sláva, peniaze, bulvár, alkohol, súdne spory a predčasná smrť... Trpký príbeh o dievčati z amerického malomesta, ktoré sa zmení v medzinárodný sex symbol. Reč je o silikónovej kráske Anne Nicole Smith. Už o niekoľko dní vstane z mŕtvych, aby opäť mohla umrieť na jednom z najprestížnejších svetových javísk, v Royal Opera House v londýnskej Covent Garden.

Anna Nicole SmithAnna Nicole SmithDanny Moloshok/AP

Fakt, že sa život Anny Nicole Smith dočkal operného stvárnenia je pre mnohých puristov a kultúrnych snobov neklamným znakom blížiacej sa Apokalypsy alebo aspoň nezvratného úpadku západnej civilizácie. Autor hudby, renomovaný anglický skladateľ Mark-Anthony Turnage však vraví:

"Čím viac som sa pozeral na jej život, tým sa mi zdal zaujímavejší. Sú v ňom všetky tie veci, ktoré obklopujú súčasný svet celebrít: plastická chirirugia, drogy, drastické diéty. Ale sú tam aj všeobímajúce témy lásky a smrti, žiarlivosti, manželstva, sexu a peňazí. Nebude to po prvýkrát, čo na javisku zomrie soprán s pochybnou povesťou." [viac v rozhovore pre noviny The Observer]

Časy sa menia a dnešné hrdinky neumierajú v romantickom opare, ale pred televíznymi štábmi a na obálkach bulvárnych plátkov. Dramatický potenciál jej príbehu je však neodškriepiteľný.

Svetová premiéra opery Anna Nicole sa uskutoční 17. februára 2011. V hlavnej úlohe sa predstaví výborná holandská sopranistka Eva-Maria Westbroek, ktorá pred pár mesiacmi zažiarila ako Elisabeth v novej londýnskej inscenácii Wagnerovho Tannhäusera. Libreto pochádza z pera Richarda Thomasa, spoluautora kontroverzného muzikálu Jerry Springer: The Opera, inšpirovaného známou americkou talkshow. Za dirigentský pult sa postaví Anthony Pappano. Réžie sa ujal skúsený Richard Jones.

Na podrobný obsah libreta je až do premiéry uvalené prísne embargo. Napriek tomu, Royal Opera House zariskoval a vyše päťsto študentom umožnili zúčastniť sa jednej z generálnych skúšok, ktorá je naplánovaná na sobotné dopoludnie. Pomaly, ale isto sa v Covent Garden schyľuje k škandálu. A ja pri tom samozrejme nemôžem chýbať! ;-]

Trailer k predstaveniu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?